Webové aplikace | Informační systém pro školy | HR magazín | Celoživotní učení | Zábavný portál | Mzdová kalkulačka | Výpočet nemocenské | Seznam škol | BMI | Výpočet mateřské | Referáty | SuperMamina | Kalkulačky | Online hry | Mateřské školky | Spis szkół v PL | Kam na výlet | Zoznam škôl
Referáty, Seminárky, Čtenářské deníky, Maturitní otázky

Referáty, Seminárky, Čtenářské deníky, Maturitní otázky

Naleznete zde převážně informační materiály pro školáky. V databázi se nachází 4250 referátů.

Domů | Referáty | Seminární práce | Čtenářské deníky | Maturitní otázky | + Vložit dílo
 Doporučujeme

Trička s potiskem - vtipná trička s potiskem si můžete vyrobit i s vlastním motivem.

Střední školy - přehledný seznam středních škol.

Bazar pro maminky - staré i nové oblečení oblečení pro děti.


Střední školy

 Reklama


+ vložit vlastní dílo upravit toto dílo

Epidemie, AIDS

V dnešní době je čím dál více aktuální téma epidemie. Nejaktuálnější epidemií je bezesporu epidemie ptačí chřipky – virus H5N1.

 Reklama


Tuto nemoc přenášejí hlavně ptáci, v menší míře prasata. Přenos je způsobem hlavně kontatkem nemocného zvířete se zdravým, pro člověka přímým kontaktem s nakaženým zvířetem a nebo přímým stykem s jejich kontaminovaným trusem. Mnoho lidí podceňuje hygienu, nechává třeba drůbež volně se pohybovat v místech, kde se pohybují i oni sami, nechávají si děti hrát na místech, kde se drůbež pohybuje. Přesto je ale přenos viru ze zvířete na člověka velmi obtížné, a proto bývá H5N1 mezi odborníky považován spíše za veterinární problém.
Ptačí chřipka ovšem není jedinou epidemií, „terorizující“ náš svět, naši populaci. Vzpomeňmě jenom na španělskou chřipku, která v letech 1918-1919 zasáhla celý svět, nemoc SARS, nebezpečný vir, šířící se vzduchem, který byl a myslím, že stále je považován za nebezpečí 21.století., Creutzfeld-Jacobovu nemoc, známou spíše jako nemoc šílených krav, která zasáhla naší republiku v roce 1996 a zemřelo při ní kolem 170 lidí a bylo vyhubeno 200 tisíc kusů dobytka, žloutenka a mnoho dalších.
Některé epidemie, ač se o nich moc nemluví, jsou bomby, které na nás denně útočí. Na mnoho z těchto nemocí neexistují vakcíny, ani léky, a proto je asi největším strašákem virus: HIV – virus způsobující ztrátu obranyschopnosti člověka, napadá hlavně bílé krvinky (T lymfocyty), které zabíjí a tím pádem vede k selhání obranyschopnosti člověka, imunity a k rozvoji nemoci AIDS. Člověk, nakažený virem HIV nemusí mít po mnoho let ani tušení, že je nemocný. Pouze při testech se dá zjistit, že je člověk HIV pozitivní. Podle současných znalostí nelze s určitostí říci, zda se u všech HIV pozitivních osob AIDS projeví. U většiny nakažených dojde k rozvoji příznaků 10-15 let po nakažení. Za jak dlouho dojde k rozvoji AIDS ovlivňuje velká řada faktorů, jako je původní úroveň obranyschopnosti, životní úroveň – vyživovací návyky
a jak je člověk schopen řešit stresové situace, nemoci, provázející HIV atd.. Každé, i lehké onemocnění, představuje pro HIV pozitivního člověka obrovskou zátěž. K dalšímu rozvoji nemoci AIDS přispívá i tzv reinfekce – příjem dalšího viru HIV. Proto i HIV pozitivní člověk, při sexuálním styku s dalším HIV pozitivním člověkem, by měl dodržovat zásady bezpečnosti. Zásadní roli ovšem hraje včasná a účinná léčba.

AIDS – konečná forma, neboli stadium viru HIV, tzn celkové zhroucení imutiny a obranyschopnosti organismu. Člověk se stává velice náchylným k různým infekčním a nádorovým onemocněním.

Virus HIV se vyskytuje v tělních tekutinách (zejména krvi, poševním sekretu, mateřském mléce a spermatu). Aby došlo k přenosu infekce, musí do těla člověka proniknout určité množství viru HIV (infekční dávka). Jsou známy pouze 3 způsoby přenosu tohoto viru:

1)Nechráněným pohlavním stykem – nejčastější způsob přenosu. Mladí lidé často podceňují tento problém a nepoužívají jediný ochranný prostředek, zabraňující této chorobě k průniku do těla a tím je kondom (prezervativ). Riziko přenosu je z muže na ženu je výraznější, než z infikované ženy na muže. Nejde ovšem jen o přímý pohlavní styk, který přenáší tento virus, ale také i o různé sexuální praktiky.

2)Krevní cestou – například podáním infikované krve krevní konzervou nebo krevních přípravků. Tento způsob nákazy je ovšem v rozvinutých zemích vyloučen, neboť všichni dárci jsou přísně kontrolováni. Při drobných poraněních, oděrkách a různých škrábancích, je přenos krví z infikované člověka na zdravého nepravděpodobné, neboť k infikaci je potřebné určité množství viru. Přesto by osoby, žijící s infikovanou osobou neměly používat společné věci (kartáček na zuby, žiletky atd...) K přenosu může také dojít používáním nesterilních prostředků při piercingu, při používání společných injekčních stříkaček mezi drogově závislými. Tento způsob přenosu viru z infikovaného člověka je nejrozšířenější v zemích jižní a východní Evropy.

3)Z matky na dítě – těhotná žena, nakažená virem HIV může tento vir přenést na dítě během těhotenství, při porodu a kojením. Dnešní medicína je schopna medikamenty omezit tento přenos cca o dvě třetiny.
K prevenci proti viru HIV a nemoci AIDS slouží především věrnost partnerů, používání ochranných prostředků (kondomů) při sexu, pokud je člověk drogově závislý, tak by se měl vyhnout společnému užívání injekčních stříkaček.
Mnoho lidí by si ale mělo uvědomit, že HIV pozitivní člověk,dodržující zásady v případě onemocnění, není chodící časovanou bombou, které je třeba se vyhýbat. Společný pobyt, podání ruky, používání stejného nádobí, líbáním atd.. se virus nepřenáší. Takto nemocný člověk není proto méně hodnotný.+ vložit vlastní dílo upravit toto dílo
  Sdílet článek na: Facebook Facebook   MySpace MySpace   Linkuj Linkuj  

Rodinná vánoční trička = skvělý dárek
Střední školy - seznam středních škol
Střední odborné školy - seznam středních odborných škol
Bazar pro maminky - staré i nové oblečení oblečení pro děti.

 Reklama