Webové aplikace | Informační systém pro školy | HR magazín | Celoživotní učení | Zábavný portál | Mzdová kalkulačka | Výpočet nemocenské | Seznam škol | BMI | Výpočet mateřské | Referáty | SuperMamina | Kalkulačky | Online hry | Mateřské školky | Spis szkół v PL | Kam na výlet | Zoznam škôl
Referáty, Seminárky, Čtenářské deníky, Maturitní otázky

Referáty, Seminárky, Čtenářské deníky, Maturitní otázky

Naleznete zde převážně informační materiály pro školáky. V databázi se nachází 4250 referátů.

Domů | Referáty | Seminární práce | Čtenářské deníky | Maturitní otázky | + Vložit dílo
 Doporučujeme

Trička s potiskem - vtipná trička s potiskem si můžete vyrobit i s vlastním motivem.

Střední školy - přehledný seznam středních škol.

Bazar pro maminky - staré i nové oblečení oblečení pro děti.


Střední školy

 Reklama


+ vložit vlastní dílo upravit toto dílo

Duševní práce


MsoNormalTable {mso-style-name:\"Normální tabulka\"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:\"\"; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:\"Times New Roman\",\"serif\";}

1) ÚVOD

Ihned v úvodu bych ráda přiznala, že jsem si před první hodinou semináře nedokázala představit, co vlastně techniky duševní práce znamenají a k čemu slouží. Proto jsem si pečlivě prostudovala informace, které jsem sehnala a moje nevědomost byla pryč. ,,Zvýšení kvality a efektivity duševní práce lze programově dosahovat různými způsoby zahrnujícími široký okruh více méně promyšlených postup Tyto postupy nazýváme technikami duševní práce. Technikami, které používá každý z nás, i když někdo si to uvědomuje a jiný ne. Zjistila jsem, že tyto techniky se dělí na tři skupiny a to tyto:

 

2) DRUHY TECHNIK

  1. TECHNIKY ZVYŠUJÍCÍ EFEKTIVITU PŘÍJMU INFORMACÍ

-          Řekla bych, že tato technika je nejběžnější a nejpoužívanější. Domnívám se, že každý z nás si alespoň sem tam něco přečte. Ať už jsou to knihy, časopisy nebo noviny. Stále je lepší číst něco než nic. Když jsem popřemýšlela nad sebou, uvědomila jsem si, že během roku přečtu asi patnáct knih. Není to sice mnoho, ale věřím, že ani ne málo. Čtu velice ráda a mrzí mě, že mi na to nezbývá více času. Čas je podle mého názoru největší nepřítel četby. Pokud mne děj zajímá, vždy si ve svých myšlenkách všechno dokonale představím, a poté mi nedělá problém celou knihu přečíst do dvou dnů. Tato technika je pro mne velice přínosná a často se dozvídám spoustu nových informací. Myslím si, že čtení je nenásilná, ba dokonce velice jednoduchá technika k zapamatování informací. Čtenář si jistě zapamatuje více vtažením do děje, než samotným ,,šprtáním.“ Tedy u mne to funguje na 100 %, ale je velice pravděpodobné, že u jiných to může fungovat zcela jinak. Neboť každý člověk je odlišný a jedinečný.

 

  1. TECHNIKY ZVYŠUJÍCÍ EFEKTIVITU UCHOVÁVÁNÍ A ZPRACOVÁVÁNÍ INFORMACÍ

-          Tato metoda je mi rovněž velice známá. Nejvíce s ní přicházím do kontaktu, když se učím anglické nebo francouzské slovíčka. Obvykle se snažím najít jakoukoliv podobnost, která by mi připomněla český překlad. Ať už je podobnost ve slově psaném či při výslovnosti. Jakmile ji najdu, vždy si oddechnu, neboť vím, že už na konkrétní slovíčko nezapomenu.

 

  1. TECHNIKY ZVYŠUJÍCÍ EFEKTIVITU PŘEDÁVÁNÍ A VÝMĚNY INFORMACÍ

-          Tato technika spočívá podle mne i ve správném chování. Například bych měla znát základní pravidlo, že pokud někdo mluví, nebudu mu skákat do řeči, ale počkám až domluví. Teprve potom mohu začít mluvit já. Přiznám se, že se tuto techniku snažím používat zvlášť, když mluvím s člověkem nadřízeným, významným nebo tím, kterého si velice vážím. Ovšem musím uznat, že v komunikaci s vrstevníky často na toto pravidlo zapomínám. A jistě nejsem jediná.

-          Zjistila jsem, že existují zásady taktní kritiky. Podle této zásady bychom měli kritizovaného nejprve pochválit, a poté upozornit, že výtkou chceme pomoci a navrhnout případné řešení. Musím se přiznat, že tuto zásadu málo kdy respektuji. Ovšem troufám si říct, že ji nerespektuje 80% obyvatelstva. Ale zcela jistě záleží na konkrétním problému, situaci a osobě, které něco vytýkáme. Myslím si, že k osobě, ke které máme respekt se chováme naprosto jinak než k sobě rovnému. Ovšem přála bych si, aby se tyto zásady naučili dodržovat všichni občané. Věřím, že svět by byl poté mnohem jednodušší a hezčí.

 

3) BRAINSTORMING

Co mně velice zajímá je Brainstorming. ,, Brainstorming (do češtiny přeložitelný jako bouře mozků) je skupinová technika zaměřená na generování co nejvíce nápadů na dané téma. Je založena na skupinového výkonu. Nosnou myšlenkou je přepoklad, že lidé ve skupině, na základě podnětů ostatních, vymyslí více, než by vymysleli jednotlivě.Zjistila jsem, že poprvé s touto myšlenkou přišel v roce 1939 reklamní pracovník Alex Faickney Sborn.

Myslím si, že je to jedna z velice přínosných metod v oblasti komunikace a technik duševní práce. Mrzí mě, že se používá velice málo. Já osobně jsem se s ní poprvé setkala před necelým rokem, což je obrovská škoda. Věřím, že tuto metodu ve svém životě mnohokrát použiju.

 

4) SHRNUTÍ

         Ze všech doposud získaných informací o technikách duševní práce, mohu jen říci, že bych si do budoucna velice přála, aby se rozrůstaly. Aby se vytvářely nové a lidé o nich byli informování, neboť naše znalosti jsou jednou z nejdůležitějších věcí, které v životě máme.

+ vložit vlastní dílo upravit toto dílo
  Sdílet článek na: Facebook Facebook   MySpace MySpace   Linkuj Linkuj  
Střední školy - seznam středních škol
Střední odborné školy - seznam středních odborných škol
Bazar pro maminky - staré i nové oblečení oblečení pro děti.
 Reklama