Webové aplikace | Informační systém pro školy | HR magazín | Celoživotní učení | Zábavný portál | Mzdová kalkulačka | Výpočet nemocenské | Seznam škol | BMI | Výpočet mateřské | Referáty | SuperMamina | Kalkulačky | Online hry | Mateřské školky | Spis szkół v PL | Kam na výlet | Zoznam škôl
Referáty, Seminárky, Čtenářské deníky, Maturitní otázky

Referáty, Seminárky, Čtenářské deníky, Maturitní otázky

Naleznete zde převážně informační materiály pro školáky. V databázi se nachází 4250 referátů.

Domů | Referáty | Seminární práce | Čtenářské deníky | Maturitní otázky | + Vložit dílo
 Doporučujeme

Trička s potiskem - vtipná trička s potiskem si můžete vyrobit i s vlastním motivem.

Střední školy - přehledný seznam středních škol.

Bazar pro maminky - staré i nové oblečení oblečení pro děti.


Střední školy

 Reklama


+ vložit vlastní dílo upravit toto dílo

Projekt maloobchodní jednotky


MsoNormalTable {mso-style-name:\"Normální tabulka\"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:\"\"; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:\"Times New Roman\",\"serif\";}

Úvod

 

Pro svoji seminární práci jsem si vybrala prodejnu Penny Market, sídlicí ve Frýdlantě nad Ostravicí. Tuto prodejnu jsem si vybrala z proto, že je umístěna nedaleko mého bydliště a také v ní pravidelně nakupuji. Cílem mé seminární práce bylo porovnání praxe s teoretickými znalostmi získanými v rámci předmětu ekonomika obchodu.

 

  1. Představení maloobchodní jednotky

 

Penny Market, s.r.o. vstoupila na český trh v roce 1997. V současné době má více než 300 provozoven, které zaměstnávají kolem 3000 zaměstnanců. Prodejny jsou rozmístěny po celé republice a dochází k neustálému nárůstu prodejen.

Společnost Penny Market je dceřinou společností obchodního řetězce REWE, který se pohybuje na mezinárodní úrovni. Penny Market je jednou z největších českých diskontů.

Jak již bylo zmíněno, Penny Market je potravinářský řetězec fungující na bázi „tvrdého diskontu“. To znamená, že nemá až tak široký sortiment, ale i tak nabízí zboží každodenní potřeby. Hlavní důraz společnost klade na co nejmenší cenu. Z vlastní zkušenosti to mohu potvrdit, avšak je tak činěno na úkor kvality.

V prodejně se nachází kolem 1500 produktů v celé šíři potravinářského sortimentu. V nabídce převažují hlavně české značky nebo zboží od českých výrobců. Společnost také nabízí sortiment vlastní značky, u které uplatňuje vysoké nároky na kvalitu a na dodržování přísných standardů. Při výrobě těchto produktů se společnost zaměřuje na potřeby svých zákazníků. Aby k této spokojenosti ještě více přispěla, zařazuje do svého sortimentu i regionální speciality.

Nabídka firmy je každý týden rozšiřována o akční zboží z oblasti potravin i spotřebního zboží.

Zajímavostí také je, že jako první z diskontních řetězců zavedl platbu kartou na všech svých prodejnách. Tuto službu poskytuje již od roku 2004.

 

Otvírací doba: pondělí až  neděle: 7:00 – 20:00

Kontaktní osoba: Adam Toman

Kontakt: info@penny.cz


  1. Exteriér prodejny

 

Exteriér prodejny je tvořen hlavně architektonickým řešením, bezprostředním okolím či vstupními prostory a parkovací plochou. Tato prodejna je umístěna v nevelkém městě, avšak je dobře lokalizována a to do míst, kde je hlavní tah města či největší frekvence pracujícího obyvatelstva.

 

2.1. Architektonické řešení a umístění

 

Prodejna Penny Marketu (viz příloha 1) ve Fýrdlantě nad Ostravicí je umístěna u hlavní dopravní tepny města, která vede na straně jedné k hranicím Slovenské Republiky a na straně druhé do Ostravy. Tato prodejna je také umístěna nedaleko centra města, poblíž provozních závodů firem, které zaměstnávají výraznou část obyvatel města. V bezprostředním okolí Penny Marketu se nachází benzínová stanice, kožní lékař, veterinář, výrobní závody či další maloobchodní prodejna Billa. Tyto okolní budovy jsou velkou výhodou, poněvadž lidé navštěvující některou z nich jsou i potenciálními zákazníky Penny Marketu.

      Poznávacím znamením prodejen Penny Marketu je tvar budovy, který je vždy do tvaru písmene „L“. Penny Market je také charakteristický svými barvami. Budova zvenčí je v barvě bílé se žlutým pruhem a červenou střechou. Interiér budovy je opět v těchto barvách. Tyto barvy jsou charakteristické i pro logo firmy (viz příloha 2 )

 

2.2.Vstupní prostory

 

Vstup do prodejny je přímo z parkoviště, takže zákazníci nemusí chodit s nákupy příliš daleko. Vstup se nachází v přední části budovy, kde jsou umístěny i nákupní vozíky. V zadní části je vchod pro zaměstnance prodejny a také pro příjem zboží.

 

2.3.Parkovací plochy a servisní zařízení

 

Parkovací plochy v okolí Penny Marketu tvoří největší parkovací plochy v celém městě. Je to způsobeno i tím, že se v blízkosti této prodejny nachází další maloobchod, výrobní závody a v současné době se zde buduje další maloobchodní jednotka.

Nákupní vozíky nemají své stánky na parkovišti, jak tomu bývá u těchto prodejen zvykem, ale jsou umístěny pouze u vchodu prodejny. Na jednu stranu je to nepraktické, protože lidé se musí po vyložení svého nákupu vracet zpět k prodejně, ale na straně druhé je na tomto nevelkém parkovišti více míst.

 

3.      Interiér prodejny

 

Interiér prodejny nejlépe zachycuje nákres dispozičního řešení (viz příloha XX). Pro dobrý dojem interiéru je zde několik prvků, které slouží k jeho doladění. Jsou jimi například hudba, správně zvolené barvy interiéru – nesprávné stanovení barev může vyvolat u zákazníka např. pocit beznaděje nebo naopak agresivitu.

 

3.1. Dispoziční řešení

 

Při zařizování této prodejny byly dodrženy jisté zásady, a to:

-          optimální kapacita,

-          vyhovění povaze zboží,

-          flexibilita,

-          pracovní spolehlivost,

-          vyhovění fyziologickým aspektům,

-          výkonnost.

 

Samozřejmě, že obchod je tu hlavně pro zákazníky, kteří mají své požadavky. Proto se při zařizování prodejny nezapomínalo i na další zásady a to:

-          zákazníci se po vstupu orientují doleva,

-          uvítání dobrou vizuální informovaností,

-          přímočaré cesty k oddělením,

-          nejsou zde slepé uličky.

 

Prodejna Penny Marketu ve Frýdlantě nad Ostravicí prošla před pár měsíci rekonstrukcí. Proto nyní, jak popisuje nákres prodejny, při vstupu do prodejny nejdříve zákazníci míjí sladkosti, ovoce a zeleninu současně s moukou či cukrem. V zadní části prodejny zákazník nalezne mrazící boxy a pulty. Na prodejně se nachází i nepotravinové zboží a to drogistického charakteru nebo zboží všeho druhu, aktualizované každý týden. V přední části obchodu se nachází pokladny a naproti nim jsou umístěny alkoholické nápoje.

Jako samostatné oddělení je zde prodejna masa a uzenin, která se nachází u východu po pravé straně. Zboží denní potřeby jako je pečivo je umístěno nedaleko mrazících boxů v zadní části prodejny spolu s cereálním zbožím. V prostřední části prodejny jsou umístěny stojany na knihy, které se zde rovněž prodávají a pozvolna se zde přechází k drogistickému zboží a potřebami pro domácí zvířata.

 

3.2. Vnitřní design

 

Vnitřní design prodejny spolu s dispozičním řešením vytváří příjemný dojem pro zákazníky. Na podloze jsou položeny dlaždice příjemné barvy a to šedivé. Zdi jsou natřeny na bílo s červenými či žlutými doplňky. V některých částech jsou na zdech umístěny i obrázky zboží, které se v dané části nachází. Ty jsou rovněž laděny do červené či žluté barvy.

Osvětlení interiéru prodejny je více než dostačující. Ze stropu visí podlouhlé spořivé svítilny, které zajišťují osvětlení celé prodejny. Toto osvětlení není dráždivé ani nijak zavádějící. Zákazníkovi napomáhá k rychlému hledání zboží, dbá na maximální přehlednost a účelnost. Samozřejmě je zde použito většího osvětlení u zboží, které chce prodejna zákazníkovi prodat přednostněji.

Ze stropu také visí cedule opět v kombinaci typické pro tuto prodejnu, tj. červeno-žluté. Tyto cedule mají za úkol informovat a upozorňovat zákazníky na momentální slevy, akční nabídky nebo pouze ukazují, jaké zboží se zde nachází (viz příloha 3).

            Hudbu, která má pomáhat navodit příjemnou atmosféru, bych označila za nedostačující. Jediný zdroj hudby je v této prodejně malý radiopřijímač, který je součástí prodejního sortimentu a je umístěný v zadní části prodejny. Kterýkoli zákazník jej tak může přeladit či dokonce vypnout. Také dochází k rušení signálu při velkém počtu lidí v jeho okolí. Druh hudby je navíc zajišťován rozhlasovou stanicí, takže z něj často slyšíme různé rozhovory nebo reklamy.

            Zařízení firmy tvoří převážně regály, do kterých jsou ukládány zboží denní potřeby. V prodejně však najdeme i zboží, které se nachází přímo na paletách. Jedná se o zboží, které je náročné na fyzičku zaměstnance. Jsou jimi například mouka, cukr nebo balené nealkoholické nápoje. Součástí zařízení jsou i mrazící boxy, které obsahují různé mražené zboží jako polotovary, zeleninu nebo maso. V zadní části obchodu jsou i velké chladničky, jenž uchovávají mléčné a masné výrobky v požadované teplotě.

4. Zboží

 

Do sortimentu prodejny patří základní pekárenské výrobky (chleby a rohlíky různých druhů i výrobců), běžné druhy ovoce a zeleniny (okurky, rajčata, papriky, brambory, cibule, česnek, mrkev, citrony, jablka, hrozny, zelí), základní typy uzenářských výrobků (trvanlivé salámy, šunky), cukrovinky (bonbony, žvýkačky, lízátka, čokolády, oplatky), pochutiny (brambůrky, tyčinky, sušenky, crackery, křupky), zmrzliny různých druhů a další mražený sortiment (rybí filety, mražená zelenina), zavařeniny (marmelády, kompoty), koření různých druhů, sirupy, omáčky, dressingy, kečupy , hořčice, potřeby na vaření (sůl, mouky, cukry), vejce, mléčné výrobky (mléka, jogurty, tvarohy, kefíry, smetany), zdravá výživa (müsli, kukuřičné lupínky), kojenecká výživa, saláty, másla (rostlinná, živočišná), potraviny v konzervách, instantní výrobky (polévky v sáčcích), káva, čaj, těstoviny, rýže, luštěniny, pitná voda v PET lahvích, nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje (pivo, víno, rum, šampus, becherovka, fernet a další), z drogistického zboží lze zakoupit mýdla, vlasové šampony, tělové šampony, krémy, zubní kartáčky, zubní pasty, tuhé deodoranty, holicí potřeby, vložky, dětské pleny, prací prášky a také trafikantské zboží jako cigarety, tabák, zapalovače a sirky. Dokonce zde nalezneme i žrádlo pro psy či kočky doplněné o různé pamlsky.

 

4.1. Zboží jako obchodní sortiment a technologická skupina

 

Prodejna Penny Marketu nabízí sortiment v rozsahu 1500 položek a více. Tyto položky zahrnují jak potravinářské zboží, tak zboží spotřební. Většina tohoto sortimentu je původem od výrobců z České nebo Polské republiky. Předností Penny Marketu je přehledný informační systém jednotlivých oddělení, příznivé ceny a vysoká kultura prodeje zboží.

Nevýhodou této prodejny je, že v sortimentu chybí kvalitnější značky, které jsou samozřejmě dražší, a jsou nahrazovány zbožím vlastní výroby. Samozřejmě, že toto zboží je levnější avšak jsou vyrobeny z různých náhražek.

 

Potraviny v obchodě můžeme dělit z hlediska trvanlivosti na dva druhy:

  1. suchý sortiment
  2. rychle kazící se zboží

Penny Market se snaží nabízet široký a hluboký sortiment potravinářského zboží. To znamená, že potravinové zboží má několik výrobkových řad, které uspokojují odlišné potřeby. Zároveň je zde několik druhů zboží v rámci určité této výrobkové řady, které uspokojují stejnou zákazníkovu potřebu.

 

Další specializací je frekvence poptávky, která rozděluje potraviny do tří skupin:

  1. Zboží denní poptávky
  2. Zboží časté poptávky
  3. zboží občasné poptávky

 

Penny Market rovněž dbá na technologické skupiny zboží. To znamená, že některé druhy zboží se nemohou nabízet nebo skladovat vedle sebe. Mezi základní skupiny tohoto zboží patří:

Aromaticky agresivní – káva

Absorbující pachy – čokoláda, cukrovinky

Vyžadující speciální klimatické podmínky – rychle kazící se potraviny

Vyžadující náročnou manipulaci

 

Potraviny, které se nemohou nabízet vedle sebe se musí řídit pravidlem dovoleného sousedství. Prodejna Penny Marketu si je toho pravidla samozřejmě vědoma a tomu přizpůsobuje i svoji skladbu.

 

4.2 Zboží a způsoby prezentace

 

Prezentace tovaru v Penny Market ve Frýdlantě nad Ostravicí se nijak neliší od jiných prodejnách této značky. Vedení společnosti se spoléhá na rozmístění a prezentaci tovaru, která přináší dlouhodobě vysoké zisky. Zboží je od vchodu až k pokladnám rozmístěné v systematickém pořadí tak, aby zákazník neměl problém najít přesně to, co potřebuje.

Samozřejmě pečivo a jiné výrobky každodenní spotřeby jsou umístěny na takových místech, aby kupující za nimi absolvovali tak dlouhou cestu, která by jim „pomohla“ ke koupi výrobků, které vůbec nehledali. Tato strategie je velmi úspěšná a proto se není čemu divit, že se jí řídí nejen Penny Market, ale i většina ostatních prodejců.

 

 

 

 


Závěr

 

            Cílem této seminární práce bylo porovnání teoretických poznatků s praxí. Zpracování této práce bylo pro mě velice zajímavé, hlavně z pohledu zákazníka. Během psaní této práce jsem si uvědomila, že jaké marketingové strategie jsou na zákazníka používány a to nejen touto provozovnou.

 

Penny Market patří ke stále se rozrůstajícímu maloobchodu, avšak jeho pozice na trhu se nijak výrazně nezlepšuje. To je způsobeno sílící konkurencí. Mnou zvolená prodejna se sice nachází v relativně malém městě, avšak lidé neváhají dojíždět na nákupy  do vzdálenějších měst, protože je to stále cenově výhodnější. Navíc je tam více druhů zboží než ve Frýdlantské prodejně. Pro tuto provozovnu Penny Marketu není ani příznivá přítomnost maloobchodní jednotky Billa. Tato prodejna je sice výrazně dražší, ale pro členy svého klubu nabízí velké slevy nebo možnost platby stravenkami, což v současné době mnoho lidí uvítá.

 

Ze své vlastní zkušenosti musím říci, že i když ráda nakupuji v Penny Marketu, chodím tam jen pro zboží denní potřeby. Kdykoli jindy, raději zajdu do konkurenční Billy, poněvadž nabízí širší sortiment zboží. Pro větší nákup, který je charakteristický pro různé sváteční příležitosti, dokonce neváhám a jedu do vedlejšího města, kde je větší výběr maloobchodů a tím i větší výběr nabízeného sortimentu.   + vložit vlastní dílo upravit toto dílo
  Sdílet článek na: Facebook Facebook   MySpace MySpace   Linkuj Linkuj  

Rodinná vánoční trička = skvělý dárek
Střední školy - seznam středních škol
Střední odborné školy - seznam středních odborných škol
Bazar pro maminky - staré i nové oblečení oblečení pro děti.

 Reklama