Webové aplikace | Informační systém pro školy | HR magazín | Celoživotní učení | Zábavný portál | Mzdová kalkulačka | Výpočet nemocenské | Seznam škol | BMI | Výpočet mateřské | Referáty | SuperMamina | Kalkulačky | Online hry | Mateřské školky | Spis szkół v PL | Kam na výlet | Zoznam škôl
Referáty, Seminárky, Čtenářské deníky, Maturitní otázky

Referáty, Seminárky, Čtenářské deníky, Maturitní otázky

Naleznete zde převážně informační materiály pro školáky. V databázi se nachází 4250 referátů.

Domů | Referáty | Seminární práce | Čtenářské deníky | Maturitní otázky | + Vložit dílo
 Doporučujeme

Trička s potiskem - vtipná trička s potiskem si můžete vyrobit i s vlastním motivem.

Střední školy - přehledný seznam středních škol.

Bazar pro maminky - staré i nové oblečení oblečení pro děti.


Střední školy

 Reklama


+ vložit vlastní dílo upravit toto dílo

On-line aukce

Obsah:

Úvod 3
Co to je? 4
eBay: 5
Představení společnosti: 5
Kategorie: 5
Jak eBay funguje: 5
Poplatky za použití: 6
Způsoby platby: 6
Když nastane problém: 7
Yahoo Auctions 9
Představení společnosti: 9
Kategorie: 9
Jak Yahoo auctions funguje: 9
Poplatky za použití: 10
Způsoby platby: 11
Když nastane problém: 11
Osobní zkušenost 12
Závěr 13
Prameny 13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úvod

Ptáte proč zrovna on-line aukce, co nás na nich tolik zaujalo natolik, že jsme se o nich rozhodli něco napsat? Co nás zaujalo, tak významně byl článek otištěný v Herald Tribune z 13.

 Reklama


3.2002 a také osobní zkušenosti. No posuďte sami, zda je tato oblast zajímavá natolik, že stojí za zmínku….
Začněme od začátku, od onoho článku (který jsem pro potřebu názornosti zkrátili a upravili):

Online aukce: Příliš dobré na to aby to byla pravda?
I přes snahy vyhnout se podvodům, odpověď často zní: ANO.

Je těžké odolat skvělé internetové nabídce, zejména, když se zdá až neuvěřitelně skvělá.
Crystal Norberg, Oklahoma, USA a její manžel plánovali koupi digitální kamery pro svou svatební cestu.
V prosinci Crystal viděla digitální kameru na Yahoo Auction, kterou nabízel zdánlivě důvěryhodný prodávající, skrývající se pod přezdívkou McGooch2002. Crystal nabídla $700, což bylo mnohem méně než $1000, které by zaplatila v obchodě.
Jakmile jí bylo oznámeno, že v aukci zvítězila, obratem poslala peníze s dobrým pocitem, že uzavřela výborný obchod. Namísto toho se Crystal stala jednou z obětí dokonalého plánu podvodníka, jehož důvěryhodnost byla uměle vybudována na základě fiktivních transakcí – a nebyla sama, byla jednou z 20 lidí, kteří v tom samém týdnu nakoupili různé zboží za více než $20,000 od McGooch2002, ale zboží jim nebylo dodáno.

Problémy s podvody u on-line aukcí se vyskytly už od jejich prvního spuštění v polovině 90-tých let.

On-line aukce fungují na jakémsi systému hodnocení, kdy každý zákazník, jež provedl transakci hodnotí chování a solidnost prodávajícího.
Toto je systém, který může být zneužit, i když se správci těchto on-line aukcí snaží rozpoznat delikventy používáním speciálního softwaru a jiných technik na vystopování podezřelých aktivit, jako umělé přihazování v aukci, kdy prodávající s pomocí komplice uměle nafukuje cenu. Byly dokonce zřízeny agentury zabývající se podvody na internetu.

Jak ovšem ukazuje zkušenost, podvodníci dělají všechno možné, aby byli o krok napřed, a to technicky i finančně, vymýšlejíc nové a nové způsoby podvodů. Podvodníci v současné době mění IRL adresy, takže je jejich počínání stále hůře vystopovatelné.
Tito lidé kradou čísla kreditních karet, aby si v zápětí založili e-mailové účty u poskytovatelů internetových služeb a následně tyto údaje použili při podvodných aukcích.

Dalším způsobem je dokonce krádež on-line účtů poctivých prodávajících na serverech on-line aukcí, kdy se podvodníci “nabourají“ do systému důvěryhodných prodávající a založí aukci.
Ebay se snaží aplikovat strategie na ochranu proti kradení kont například tím, že ztěžuje opakované přihlašování na účet.
Méně než 1% internetových aukcí, podle statistiky FBI, je podvodných, přičemž 10% podvodníků žije mimo USA. I když se toto číslo může zdát nízké, většina podvodů, která má co do činění s počítači pramení právě z internetových aukcí. Jen loni (2001) dosáhly podvody částky $5,4 mil., přičemž je odhadováno, že méně než 10% okradených svou situaci ohlásí, protože se cítí dotčeni na sebevědomí nebo prostě neví kam se obrátit.

Centrum agentury vyšetřující podvody na internetu uvádí, že průměrná podvodná aukce se týkala věci, jejíž hodnota byla v průměru $225 v první polovině roku 2001, v druhé polovině roku 2001 to bylo již $489.

Případ McGooch2002 je jen jedním z mnoha podobných. McGooch2002 se představil účastníkům aukce jako Maurice Gooch z Nashvillu. Tato osoba byla vysledována, přičemž bylo zjištěno, že Maurice Gooch nemá s on-line aukcemi nic společného a že McGooch2002 dokonce založil na jeho jméno bankovní účet, což je bráno v USA jako krádež identity.

McGooch2002 dostal ohodnocení A+++ od ostatních uživatelů aukce, ovšem jak vyšlo najevo, toto hodnocení dostal od uživatelů, kteří se zaregistrovali v přibližně stejnou dobu jako McGooch2002. Řečeno jinými slovy tito uživatelé byli pravděpodobně fiktivní osoby, které si stvořil McGooch2002.
Otřelí podvodníci obětují měsíce na vybudování hodnověrné identity. Slovy člověka, jež novinářům přiznal svou účast na podvodných aukcích: “Podvodníci jsou chytří lidé, kteří ví jak vybudovat dokonalou identitu a mají trpělivost ji budovat“.

Tak co zaujal Vás tento článek také? Pokud ano, čtěte dál, budete moci proniknout a pochopit tuto problematiku hlouběji….
Upozorňujeme, že jsme se zaměřili na trh v USA, kde tato forma obchodování na internetu čile funguje a lze tudíž najít mnoho serverů nabízející možnost se do aukce zapojit ať už jako prodávající nebo kupující. Mezi nejznámější servery bezesporu patří eBay a Yahoo auctions.


Co to je?

On-line aukce je veřejný prodej, kde je cena určována přisazováním a dražená věc je prodána tomu, kdo nabídne nejvíce. Ve své podstatě jde o totéž jako Vám známá aukce, s tím rozdílem, že vše probíhá v pohodlí domova. Navíc počet prodávajících a nakupujících účastníků není nijak omezen, proto se obchoduje s nesrovnatelně větším počtem věcí. Vy najdete věc, která se Vám libí, zúčastníte se dražby, což Vás nestojí vůbec nic, pokud v aukci zvítězíte, budete vyzváni k platbě, jakmile prodávající obdrží oznámení o zaslání peněz, zasílá zboží. Co všechno si můžete na takové on-line aukci koupit? Prakticky všechno co Vás napadne, ale i to co by Vás nikdy nenapadlo. Pro příklad se podívejme na stránky on-line serverů samotné:

 

 

eBay:

 

Představení společnosti:

eBay je nejvýznamnějším on-line obchodním místem pro prodej zboží a služeb prostřednictvím obchodníků i jednotlivců. Společnost eBay byla založena v září roku 1995 a v současnosti má neuvěřitelných 46,1 mil. registrovaných uživatelů. V roce 2000 činil objem prodejů činil neuvěřitelných $5 mld. Poslání eBay je dosti výmluvné a mluví za vše: “pomoc s prodejem komukoliv, kdekoliv na zemi“

Kategorie:

Přes eBay můžete skutečně koupit nebo prodat cokoliv. Pro přehlednost se podívejme na hlavní kategorie, které jsou na stránkách eBay pro přehlednost abecedně seřazeny:
letenky, starožitnosti, umění, potřeby pro děti, knihy, kancelářské potřeby, fotoaparáty a kamery, auta osobní a nákladní včetně náhradních dílů, oblečení a doplňky, mince, sběratelství, počítače a doplňky, spotřební elektronika, panenky a plyšové zvířata, DVD a videokazety, vstupenky, jídlo a víno, dárky pro matky, zdraví a krása, zábava a umění, domácí potřeby, potřeby pro kutily, šperky hodinky a doplňky, motocykly, hudba, hudební nástroje, produkty IT, pediatrické potřeby, potřeby pro domácí miláčky, keramika a sklo, reality, sportovní potřeby, sportovní artefakty, známky, hračky, cestování, TV, videohry, všechno ostatní.

Toto je jen výčet hlavních kategorií, které se dále člení do podkategorií. Že je z čeho vybírat je patrné už z počtu registrovaných uživatelů a dosaženého obratu…

Jak eBay funguje:

Možná Vás zajímá jak vlastně provoz takové on-line aukce funguje a z čeho majitelé eBay kryjí náklady? Tak tedy takto: nejprve při registraci musí kupující i prodávající souhlasit s podmínkami účasti, např. to, že eBay je pouze prostředníkem, jež pomáhá prodat či koupit cokoliv komukoliv, kdekoliv na světě. Zároveň se zříká veškeré zodpovědnosti a účasti v těchto aukcích. Neručí za kvalitu, bezpečnost, legálnost nebo pravdivost popisu prodávané věci. Také nemohou zaručit, že prodávající, příp. kupující věc skutečně prodá respektive koupí. Uživatelé se musí zaručit, že vůči eBay nebudou uplatňovat jakékoliv nároky a zříkají se možnosti právní pře. Jediným závazkem eBay je neposkytovat osobní údaje třetí straně.

Vstup do aukce je pro kupující samozřejmě zdarma, Vy si najdete věc, která se Vám líbí, pro maximální pohodlí uživatelů má eBay vyhledávací program, kde si můžete zadat a specifikovat požadavek, jako např.: název zboží, cena od do, kategorii zboží apod., pokud hledáte konkrétní věc, je zde několik kategorií - možností vyhledávání a to podle:
hledané věci, čísla věci, prodávajícího, účastníka dražby, nabídky ze zahraničí.
Pokud jste ovšem kupující, funguje to následovně: můžete se zařadit do 2 různých skupin.
1. skupina STANDARD ACCOUNT, který může využít kterýkoliv prodávající
2. skupina MERCHANT ACCOUNT, který je určen pro ty, jež prodávají ve velkém množství, mají vysoké hodnocení účastníků aukce a kteří jsou členy eBay minimálně 6 měsíců.

Poplatky za použití:
merchant acc. standard acc.
při platbě kupujícího kreditní kartou:
- cena do $15* 35 centů 35 centů
- nad $15* 35c + 1,75% 35c + 2,5%
automatická záloha** (pro transakce nad $15) 0,5% 0,5%
limit transakce $2,000 $500

při platbě elektronickým šekem:
- cena do $15* 35 centů 35 centů
- nad $15* 35c + 0,75% 35c + 1,5%
automatická záloha** (pro transakce nad $15) 0,5% 0,5%
limit transakce $200 $200

Poplatky se strhávají pouze z přijatých částek

* cena obsahuje: konečnou částku, poštovné, balné, pojištění, daň a další poplatky, které prodávající specifikuje
** automaticky strhávaná částka za převod částky na účet

například, při částce $100 prodávající zaplatí:

eBay platba PayPal PayPal
Merchant acc. Merchant acc. Standard acc.
kreditní kartou $2,60*** $2,50 $3,20
elektronickým šekem $1,60*** $2,50 $3,20

*** včetně poplatku eBay za automatický převod na účet


Způsoby platby:

Elektronický šek = nová metoda platby na eBay, kombinující pohodlí běžného šeku s bezpečností a rychlostí elektronické platby. Oproti papírovému šeku má několik výhod:
- garance platby
- automatické zpracování prostřednictvím eBay (nemusíte šek vybrat, ukládat v bance ani s ním nebudete mít žádnou jinou práci)
- eliminuje vrácení nekrytých šeků na minimum

Jak takový způsob platby funguje:
- jakmile skončí Vaše aukce, zašlete výherci emailem fakturu včetně možnosti platit e-šekem
- výherce aukce ve svém eBay účtu oznámí číslo svého účtu a banku
- eBay předá tyto informace prostřednické bance*, která převede peníze z účtu na účet
- do 3 dnů od eBay obdržíte Vy a výherce aukce email potvrzující krytí šeku
- jakmile obdržíte tento email, vaše platba je garantována
- po obdržení tohoto emailu zašlete draženou věc výherci
- obdržíte platbu na Váš účet

PayPal = (eBay jej nazývá billpoint) platba prostřednictvím kreditní karty. Jak takový způsob platby funguje:
- jakmile skončí Vaše aukce, zašlete výherci emailem fakturu
- výherce aukce oznámí eBay detaily své kreditní karty
- eBay respektive prostřednická banka* kontaktuje Vaši kreditní společnost, která zašle částku na Váš účet
- na výpisu z účtu můžete zkontrolovat částku a osobu jež platí

Oproti e-šeku má PayPal výhodu v tom, že je mnohem rychlejší než elektronický šek, nevýhoda spočívá ve vyšších platbách, protože kromě prostřednické banky platíte poplatky i své kreditní společnosti.

* Wells Fargo Bank


Jiné způsoby platby lze samozřejmě domluvit mezi prodávajícím a kupujícím navzájem, může jít o příkaz k úhradě, hotovost, osobní šeky nebo již zmiňovaná platba kreditní kartou či e-šek.

Když nastane problém:

Zatím jsme uvažovali o tom, že vše proběhne v pořádku, tj. prodávající obdrží peníze, kupující zboží, za které skutečně zaplatil. Co ovšem dělat, když něco respektive nějaký článek řetězce selže? V lepším případě se může se stát, že se té Vaší aukce nikdo nezúčastní, za zboží nedostanete zaplaceno nebo je vám doručeno zboží jež neodpovídá popisu nebo ještě hůře zaplatíte a nedostanete nic.

Účastníte – li se aukce jako kupující, měli byste samozřejmě použít zdravý rozum a intuici, pomoci k vytvoření obrazu o prodávajícím by Vám měl také rating, který jednotlivý prodávající, ale i kupující od prodávajících postupem času získávají. Za každý kladný ohlas dostává jeden plusový bod, negativní ohlas jeden minusový. Za 10 kladných bodů obdrží hvězdičku. Objektivitu zajišťuje to, že připomínky mohou zanechat pouze koneční kupující nebo prodávající. Negativní rating ovšem vždy neznamená, že jde o nepoctivce, měli byste se podívat na pozitivní i negativní komentáře včetně doby, kdy byly prodej či koupě komentovány, ale i toho jak byly komentovány. Negativní rating může být způsoben např.: špatným popisem zboží prodávajícím, problémy s převodem peněz u kupujícího apod.
Ze článku v Herald Tribune lze ovšem vyčíst, jak se dá i tento způsob vzájemné kontroly a komunikace uživatelů obejít.

 

Co dělat, když se nikdo Vaší aukce nezúčastní?
Pokud to byla Vaše první aukce na dané zboží, máte nárok ji zopakovat ještě jednou, přičemž pokud se při druhém pokusu věc prodá, poplatky na její druhé zařazení do aukce Vám budou vráceny.
Nic ovšem není bez “ALE“. Poplatky Vám budou vráceny pouze v těchto případech:
- neobdrželi jste žádnou nabídku (nikdo do dražby nevstoupil)
- nabízíte stejnou věc do 30 dnů po skončení první aukce
- pokud nabízíte zboží za fixní cenu, nemáte nárok na vrácení peněz


Co dělat pokud za zboží nedostanete zaplaceno?
Kupující, resp. vítězové aukce, kteří vydražili věc, ale nezaplatili se vystavují následujícímu postihu za strany eBay:
- výstraha při první provinění
- výstraha při druhém provinění
- vyloučení z eBay – navždy

eBay radí prodávajícím, kteří nedostanou zaplaceno následující postup:
1. během 3 dnů se navzájem kontaktovat
2. během 3 – 30 dnů po uzavření aukce zaslat výherci aukce email upozorňující na povinnost platby
3. během 7 – 45 dnů po uzavření aukce vyplnit formulář o nezaplacení, kdy eBay zašle vítězi aukce upozornění o nutnosti zaplatit a oznámí možné následky při nezaplacení.
4. během 60 dnů od uzavření aukce požádat o navrácení poplatku za účast v aukci, pokud jste vyplnil po 7 dnech a více formulář o nezaplacení, neúspěšně se pokusil situaci vyřešit a zaslal email kupujícímu do 10 dnů po vyplnění formuláře o nezaplacení, budou Vám zaslány poplatky na účet u Vaší banky
5. pokud jste se během 90 dnů od uzavření aukce s kupujícím dohodl, vyplníte formulář o zrušení výstrahy

Co dělat, pokud jste se stali obětí podvodu, zaplatili a nedostali požadované zboží?
Jste-li kupující s dobrou minulostí (nemáte záporný rating), nekoupili jste zboží, které by bylo v rozporu s podmínkami o prodeji zboží, vztahuje se na Vás automaticky, zdarma ochrana proti podvodům.
Tato ochrana se vztahuje na kupujícího, jež zaplatil za zboží v dobré víře, ale neobdržel žádné zboží nebo jednoznačně neobdržel zboží popsané v nabídce. (platby v hotovosti jsou z ochrany vyjmuty).
Částka za zboží musí překročit částku $25, kupující ani prodávající nesmí mít záporný rating.
Tato ochrana se nevztahuje na zboží poškozené při dopravě.
Maximálně můžete obdržet $200 minus poplatek $25 :
- při částce $500 obdržíte $175
- při částce $100 obdržíte $75
- při částce $26 obdržíte $1

K tomu, abyste měli nárok na náhradu škody musíte vyplnit on-line formulář ochrany proti podvodům nejvíce 30 dnů po transakci. Tento formulář musíte také vytisknout a zaslat poštou do 90 dnů. Vše by mělo být vyřešeno do 45 dnů, kdy Vás eBay může kontaktovat pro získání více informací.

Maximálně můžete nárokovat 3 náhrady škody během 6. měsíců.

 

 

 

 

 

Yahoo Auctions


Představení společnosti:

Dalším, druhým nejvýznamnějším, zprostředkovatelem je Yahoo Auctions, poskytované na známém serveru společnosti Yahoo. Společnost Yahoo byla založena roku 1994, původně jako koníček dvou studentů Standfordské university. Yahoo má v současnosti více než 237 mil. uživatelů
Podmínky a systém Yahoo auctions se oproti eBay v mnohém neliší.

Kategorie:

Hlavní kategorie, které jsou na stránkách Yahoo auctions (pro lepší přehlednost také abecedně seřazeny):
starožitnosti a umění, automobily, knihy a komiksy, oblečení a doplňky, mince papírové peníze a známky, sběratelství, PC a software, elektronika a foto přístroje, domácnost a zahrada, šperky a hodinky, filmy a TV, hudba, sport a outdoor, sportovní karty a sportovní artefakty, hračky hry a koníčky, videohry, ostatní.

Stejně jako u eBay jsou zde podkategorie.

Jak Yahoo auctions funguje:

Pro “brouzdání“ nabídkami je potřeba pouze počítač s připojením k internetu. Kupující i prodávající však musí být registrovaným Yahoo uživatelem. Máte-li emailovou adresu na Yahoo, nemusíte se registrovat znovu, stačí se přihlásit a mohou se z Vás stát aktivní účastníci některé s aukcí, musíte ovšem poskytnout číslo Vaší kreditní nebo platební karty.

Pokud chcete najít nějakou konkrétní věc, můžete buď zadat její název ve vyhledávači nebo se “probrouzdat“ přes kategorie k hledané věci. Myslím, že eBay má systém vyhledávání mnohem lépe propracován, i když pokud musíte projít několika sekcemi, může se stát, že během toho narazíte na úplně jinou věc, která Vás zaujme.

Pokud najdete věc, kterou chcete, vstoupíte do aukce a na hlavní nabídkovém listu máte jednak název aukce, ale také možnosti jako např.: informování přítele/kyně o probíhané aukci, můžete si zadat do kalendáře upozornění na konec nebo průběh aukce, můžete si přednastavit při přihlášení na Yahoo auctions, že se Vám ihned tato aukce zobrazí apod.
V další sekci jsou informace o prodávajícím včetně jeho ratingu, možnosti platby a způsobu dopravy.
V další sekci jsou již informace o samotné aukci, tj. současná cena, čas do konce nabídky, počet nabízených kusů, počet lidí, kteří se do aukce zapojili, částku o kterou je nutno navyšovat cenu apod.
Pokud se chcete aukce zúčastnit, přihlásíte se, “přihodíte“ a čekáte jak aukce dopadne… nebo, je zde možnost AUTOMATICKÉ PŘISAZOVÁNÍ.
Co to je? Jde o to, že zadáte maximální částku, kterou jste ochotni za danou věc zaplatit a pokaždé, když někdo “přihodí“ je vaše nabídka automaticky zvýšena o částku nutnou k dalšímu navýšení ceny. Oproti eBay tak nemusíte pokaždé zvyšovat cenu a ušetříte tak čas a částku navyšujete o nutné minimum.

Další odlišností oproti eBay je tzv. RESERVE PRICE, kdy prodávající určí minimální cenu, která když není překročena nedojde k transakci. Tak například, určím počáteční částku $1, pro přilákání zákazníků, ale v podmínkách si určím, že zboží neprodám levněji než za $50.

Poplatky za použití:

První a základní poplatek je za přijetí zboží do aukce, který se liší podle počáteční hodnoty a RESERVE PRICE, pokud ji určujete a nezáleží na tom, zda se zboží prodá nebo ne.

počáteční hodnota nebo částka za zařazení
RESERVE PRICE zboží do aukce
$0,01 - $9,99 $0,05
$10 - $24,99 $0,15
$25 - $49,99 $0,35
$50 a více $0,75

Další poplatky platíte pouze v případě, že je Vaše zboží prodáno, poplatky jsou následující:

konečná cena konečný poplatek
$0 - $25 2% z konečné ceny
$25 - $1,000 2% z prvních $25 ($0,50) plus 1% ze zbytku
$1,000 a více 2% z prvních $25 ($0,50) plus 1% z $25 - $1,000 ($9,75), plus 0,5% ze zbytku

Pokud si stanovíte RESERVE PRICE, bude Vám navíc naúčtováno:

RESERVE PRICE reserve poplatek
$0,01 - $24,99 $0,40
$25 a více $0,75

Pokud prodáváte více kusů, poplatek za přijetí zboží do aukce se vypočítává stejně, s tím rozdílem, že maximální poplatek může být $1,50

Automobily, nemovitosti a víno má jinou výši poplatků:

kategorie částka za zařazení konečný poplatek
zboží do aukce

automobily $5,00 $15,00
nemovitosti $10,00 ---
víno $1,50 ---

Prodávající na Yahoo auctions mají možnost svou nabídku zvýraznit a odlišit oproti ostatním. Poplatky jsou následující:

zvýrazněné písmo $1,00
přiřazení ikonky dárek $0,50
zveřejnění jako “akce“ ceny po domluvě
upozornění na aukci na první straně od $0,10/ denně
Způsoby platby:

Pokud aukci vyhrajete, bude Vás kontaktovat prodávající emailem, ve kterém upřesní způsob platby. Po obdržení zboží (případně neobdržení) můžete podobně jako na eBay vyplnit hodnocení prodávajícího, kdy jako na eBay máte možnost hodnotit prodávajícího nebo kupujícího pouze pokud jste přímý kupující resp. prodávající. Jeden ze způsobů platby je Yahoo PayDirect.

Yahoo PayDirect = je služba, která Vám umožňuje poslat nebo obdržet platbu on-line z kreditní karty nebo bankovního účtu. Yahoo PayDirect Vám umožní:
- obdržení peněz od kohokoliv s emailovou adresou
- platit nebo přijímat peníze z on-line aukcí
- posílat dárky prostřednictvím internetu
- bezpečnější platbu (nikomu neoznamujete číslo kreditní karty)

Při registraci na Yahoo PayDirect oznámíte číslo své kreditní karty nebo číslo účtu, na základě čehož obdržíte kód, na jehož Yahoo PayDirect ví, odkud čerpat peníze za platbu nebo kam je posílat. Prodávající kteří se zaregistrují a prodávají Yahoo auctions, mohou využít následujících výhod
- je jistota ověření adresy, což je zvýrazněno zobrazením ikonky
- po ověření adresy prodávající může prodávat větší množství a účastnit se více aukcí naráz, což je za normálních okolností umožněno pouze členům s ratingem vyšším jak 10 s podmínkou 60ti denního avíza na takové druhy aukcí

Pro kupující Yahoo PayDirect znamená tyto výhody:
- limit nákupu do $1,000, jiní kupující mají limit $200
- kupující se mohou účastnit jakéhokoliv počtu aukcí
- kupující, kteří se účastní aukce, kde prodávající je s ověřenou adresou mají nárok na vyšší odškodné v rámci Yahoo auctions ochrana proti podvodům

Jiné způsoby platby lze samozřejmě domluvit mezi prodávajícím a kupujícím navzájem, může jít o příkaz k úhradě, hotovost, osobní šeky nebo platba kreditní kartou či Yahoo PayDirect.

Když nastane problém:

Co dělat, když je Vaše aukce neúspěšná?
Pokud to byla Vaše první aukce na dané zboží, máte nárok ji zopakovat ještě jednou, přičemž pokud se při druhém pokusu věc prodá, poplatky na její druhé zařazení do aukce Vám budou vráceny, navíc, pokud se rozhodnete pro některou z možností zvýraznění – reklamy dostanete 50% slevu

Co dělat pokud za zboží nedostanete zaplaceno?
Pokud výherce aukce nezaplatí, Yahoo auctions doporučuje následující postup:
1. během 3 dnů od uzavření aukce kontaktovat kupujícího a dohodnout se na způsobu platby
2. během 7 - 45 dnů po uzavření aukce vyplnit formulář o nezaplacení, kdy se Yahoo auctions pokusí kupujícího kontaktovat.
3. během 10 dnů po vyplnění formuláře o nezaplacení se pokusit kupujícího opět kontaktovat.
4. 10 – 60 dnů po vyplnění formuláře pošlete stížnost na Yahoo auctions
5. umístěte kupujícího na černou listinu
6. pokud je problém vyřešen, oznamte to

Yahoo auctions bude proti takovýmto účastníkům aukce postupovat následovně:
- výstraha při prvním a druhém provinění
- výstraha a 30 dnů vyloučení z Yahoo auctions při třetím provinění
- vyloučení z Yahoo auctions – navždy

Další odlišností oproti eBay je, že pokud se Vám nepodaří kontaktovat vítěze aukce, máte možnost nabídnout zboží druhému v pořadí, ten ovšem danou věc nemusí koupit


Co dělat, pokud jste se stali obětí podvodu, zaplatili a nedostali požadované zboží?
Pro tyto případy je tu Yahoo auctions ochranný program:

Tato ochrana se vztahuje na kupujícího, jež zaplatil za zboží v dobré víře, ale neobdržel žádné zboží nebo jednoznačně neobdržel zboží popsané v nabídce.
Tento program se vztahuje na veškeré zboží v hodnotě vyšší než $25 na nižší než $10,000. Nemovitosti jsou z nároku na náhradu škody vyjmuty. Krytí se nevztahuje na koupi od prodávajícího se záporným ratingem.
Yahoo auctions nabízí 2 druhy krytí, standardní, kdy můžete maximálně obdržet $200 minus poplatek $25 a premium protection, kde můžete obdržet až $1,000, ale pouze v tom případě, že Vy i prodávající jste zaregistrováni u Yahoo PayDirect


Osobní zkušenost

Samozřejmě, že názornosti nejvíce přidá osobní zkušenost nebo nějaký praktický příklad. Jak říká staré přísloví: “Je lepší jednou vidět než stokrát slyšet“. Dovolte nám se s Vámi podělit o mou osobní zkušenost s on-line aukcí.
Tuto zkušenost jsme získali při nákupu HI-FI soustavy na uBid.com, což je server zprostředkovávající prodej veškeré spotřební elektroniky, která Vás může napadnout. Můžete zde dražit vše od domácího kina, počítače, přes digitální kamery nebo televize až po mixér nebo lednici.
Systém je ve své podstatě u jakéhokoliv aukčního serveru stejný, jediný rozdíl je v tom, že uBid většinu zboží nabízí sám, uBid je tedy i prodávajícím a Vy jako kupující máte možnost po zaregistrování (kde musíte poskytnout i číslo vaší kreditní nebo platební karty) vstoupit do jakékoliv aukce. Po vstupu do dražby a zveřejnění nabídky nám přišel email oznamující, že jsme vstoupili do dražby, součástí emailu byla i www adresa, která nás zavedla přímo na stránku dražby, které jsme se účastnili a číslo zboží. Email přijde také v případě, že vaši nabídku někdo “přebije“. Pokud se ovšem stanete vítězem, obdržíte konfirmační email s oznámením, že z vaší kreditní nebo platební karty bude stržena částka za zboží. Také máte možnost si zvolit způsob doručení (expresní nebo standardní) včetně společnosti (UPS, FedEx).
Po skončení aukce jsme měli po zadání čísla zboží možnost sledovat co se se zásilkou děje, tj. že byla zabalena ten a ten den v určitou hodinu, že opustila stanoviště výpravce. Takto lze zásilku sledovat až do doručení.

Naše zkušenost je pozitivní, protože jsme HI-FI soustavu koupili, včetně nákladů na poštovné a balné, mnohem levněji než v kterémkoliv obchodě.


Závěr

Co říci závěrem? Snad jen to, že záleží na zvážení každého, zda stojí za to i přes riziko, které u on-line aukcích existuje takto něco kupovat. Na jedné straně můžete ušetřit, koupit věc, kterou bezúspěšně sháníte již dlouhou dobu, na straně druhé je zde riziko, že Vámi zaplacené zboží nedostanete nebo dostanete něco jiného.
Podvodům se ovšem člověk nevyhne ani při nákupu jinde, pouze vystopování on-line podvodníka schovávajícího se za přezdívku s neznámou identitou bude poněkud složitější ne-li nemožné ve srovnání s nákupem v kamenném obchodě.


Prameny

Herald Tribune 13.3.2002,
str. 1 článek: Online auctions: Too good to be true?
str. 8 článek: Fraud: Despite policing, cheats lurk in Net auctions

www.eBay.com

www.Yahoo.com

www.uBid.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 



+ vložit vlastní dílo upravit toto dílo
  Sdílet článek na: Facebook Facebook   MySpace MySpace   Linkuj Linkuj  
Střední školy - seznam středních škol
Střední odborné školy - seznam středních odborných škol
Bazar pro maminky - staré i nové oblečení oblečení pro děti.
 Reklama