Webové aplikace | Informační systém pro školy | HR magazín | Celoživotní učení | Zábavný portál | Mzdová kalkulačka | Výpočet nemocenské | Seznam škol | BMI | Výpočet mateřské | Referáty | SuperMamina | Kalkulačky | Online hry | Mateřské školky | Spis szkół v PL | Kam na výlet | Zoznam škôl
Referáty, Seminárky, Čtenářské deníky, Maturitní otázky

Referáty, Seminárky, Čtenářské deníky, Maturitní otázky

Naleznete zde převážně informační materiály pro školáky. V databázi se nachází 4250 referátů.

Domů | Referáty | Seminární práce | Čtenářské deníky | Maturitní otázky | + Vložit dílo
 Doporučujeme

Trička s potiskem - vtipná trička s potiskem si můžete vyrobit i s vlastním motivem.

Střední školy - přehledný seznam středních škol.

Bazar pro maminky - staré i nové oblečení oblečení pro děti.


Střední školy

 Reklama


+ vložit vlastní dílo upravit toto dílo

Vkladní knížky a osobní konta


MsoNormalTable {mso-style-name:\"Normální tabulka\"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:\"\"; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:\"Times New Roman\",\"serif\";}


Osnova:

-          charakteristika

-          druhy vkladů

-          běžný účet – založení, funkce, úročení

-          termínované účty – založení, dělení, funkce, úročení

-          zvláštní formy spoření

-          platební karty

 

 

Banka přijímá vklady, je v dlužnické pozici. Vedle vkladů se jedná ještě např. o úvěry od centrální banky a ostatních bank, emise bankovních obligací apod.

 

Členění vkladů:

 

Přijímání vkladů -  netermínované účty (účty na viděnou) –  úročen nízkou sazbou (kolem 1%)

klient může vklad kdykoliv vybrat, neslouží ke spoření, ale k jejich používání - bezhotovostní platební styk, ukládání peněz, převod a vybírání peněz; výnosy z úroků nepokrývají inflaci.

        -   termínovaný účet: a, s pevným termínem

                                            (3%)           b, s výpovědní lhůtou

-          devizový účet – pojištěn maximálně do 90% (= 800.000,-, 25.000 EUR)

-          korunový účet – pojištěn maximálně do 25.000 EUR

 

Jakýkoliv účet se zakládá na základě žádosti a poté smlouvy o založení a vedení účtu. Klient předkládá průkaz totožnosti a je seznámen s podmínkami pro vedení účtu. Součástí smlouvy je podpisový vzor na němž jsou uvedeny osoby, které mohou s penězi na účtě disponovat. Zrušit účet může jen majitel.

 

Termínovaný účet (i ke spoření, ale jsou málo úročeny)

-          podmínky pro založení stejné jako u BÚ, většina bank požaduje existenci BÚ – ale nemusí (např. nově u ČSOB můžete mít jen TÚ a jsou vedeny zdarma).

-          velká nabídka, nutno vybírat nejvýhodněji

-          úročení závisí na velikosti vkladu, většinou do 100 000,--, pak 100 000,-- až milion atp.; pohybuje se kolem 3%

 

S pevným termínem

Po založení účtu běží určitá doba, po jejímž uplynutí jsou peníze k vybrání. V případě zájmu klienta o prodloužení termínovaného účtu je možno zajednat tzv. REVOLVING, což je automatické opakování termínu

 

S výpovědní lhůtou

Peníze mohou ležet na účtě neomezeně dlouhou dobu, ale k dispozici klientovi jsou teprve po uplynutí tzv. výpovědi – doby např. 1 měsíc, která předchází možnému výběru peněz. Banka klient při žádosti o založení účtu neodmítne, ale může vytvořit takové podmínky, že klient není schopen účet založit (např. minimální zůstatek 100 000 Kč)

Vklady patří k pasivním bankovním operacím. K pasivním bankovním operacím patří např. emise obligací. Vydávání vlastních cenných papírů je motivováno zabezpečením likvidity banky. Likvidita je schopnost dostát svým závazkům za každého okamžiku.

 

Povinné minimální rezervy – určité % z vkladů banky odvádějí na neúročný účet u ČNB. Tomuto objemu peněz říkáme PMR

 

Běžný účet

 

-            má různé názvy, podle toho, kdo ho zakládá – pro FO i PO, firma musí mít veden BÚ, FO ne, zaměstnavatel nemá možnost přikázat založení účtu např. kvůli zasílání výplaty.

K založení musí být:

-          18 let

-          2 doklady o totožnosti – většinou OP a ŘP

Klient s bankou sepíše smlouvu, je seznámen s obchodními podmínkami, ev. změny ve smlouvě musí mít formu písemného dodatku. Součástí smlouvy je podpisový vzor, na němž jsou uvedeny osoby, které mohou s účtem disponovat. Zrušit účet může jenom majitel. Výpisy většinou 1x měsíčně (záleží na dohodě s bankou), zaslání poštou vychází klienta levněji než výběr na přepážce. K většině účtů je nabízena automaticky karta, některé zdarma.

 

Ukládání na účet: pokladní složenkou, poštovní poukázkou, převodem z jiného účtu (příkaz k úhradě jednotlivý, hromadný, trvalý).

Výběr peněz z účtu: kartou, výběrním lístkem na přepážce, šekem

 

KS = ekonomická charakteristika trasakce

SS = „AE“

VS = číslo fa nebo RČ u FO ( i cokoli, datum,…)

 

Další formy spoření:

 

1.      Stavební spoření – nejvýhodněji vychází při uložení 18 000,-- Kč ročně, klient má pak nárok na podporu 4 500,-- Kč. Původní myšlenka podpora bydlení, ale většinu klientů tvoří tzv. přátelští klienti, kteří jen spoří a nebudou pak čerpat úvěr. Lze mít i několik spoření, ale podporu možno čerpat jen na jedno. Činí 25% z ročně naspořené částky, max. ale 4 500,--Kč. Úroky z čerpaného úvěru lze odečíst ze základu daně.

 

2.      Kapitálové životní pojištění – kombinuje spoření a zajištění, široký rozmach. Lze odečítat od

základu daně, ale musí trvat alespoň do 60ti let. Široká nabídka pojišťoven, lze kombinovat s úrazovým pojištěním, pojištěním nemoci, pobytu v nemocnici, prac. neschopnosti atp. Pojišťovny každý rok zveřejňuje, jak zhodnotila své peníze.

 

3.      Investování do cenných papírů – nejjistější státní dluhopisy, ty ale mají malý výnos; vkladové listy, akcie…

Platí: čím vyšší výnos, tím větší riziko.

 

4.      Investování do podílových fondů –jejich výnosy jsou závislé na situaci na burze

 

5.      Penzijní připojištění – státem podporované, lze odečíst z daní, po uplynutí smlouvy lze celou částku vybrat naráz nebo si nechat vyplácet pravidelně. Čím dřív začnu spořit, tím méně musím ukládat. Z hlediska bezpečnosti vybrat  velký penzijní fond !+ vložit vlastní dílo upravit toto dílo
  Sdílet článek na: Facebook Facebook   MySpace MySpace   Linkuj Linkuj  
Střední školy - seznam středních škol
Střední odborné školy - seznam středních odborných škol
Bazar pro maminky - staré i nové oblečení oblečení pro děti.
 Reklama